Co dělat, když nevím, jak dál?

Co dělat, když nevím, jak dál?

Pátráme po svých předcích, sestavujeme si rodokmen a najednou přijde chvíle, kdy nevíme jak dál. 😐 Taková situace může nastat kdykoliv a v kterémkoliv časovém období. Jednou se to stane každému a dokonce i profesionálům. Je to chvíle, kdy je třeba se zastavit, podívat se na věc z různých úhlů a pohledů. Někdy stačí jen “vypnout” na chvíli přepracovaný mozek.

Důvodů proč se do této situace v průběhu bádání dostaneme či můžeme dostat je několik. Některé důvody proč se nemůžeme pohnout z místa jsou v podstatě malicherné, titěrné, ale hlavně snadno ŘEŠITELNÉ. Některé ale budou obtížněji či složitě  řešitelné a některé bohužel NEŘEŠITELNÉ. Pokusím se zde popsat 2-3 nejčastější.

  • Nejčastější chybou v bádání, která nás pak dovede do této stop situace, je to, že NEČTEME NALEZENÉ ZÁZNAMY CELÉ. Poslední nalezený záznam (ale často i ty předchozí a i jiné navazující) si musíme pročíst celý a nevynechat žádné poznámky na okraji záznamu, zapsané kmotry, svědky apod. Narodilo-li se nám dítě (našim předkům samozřejmě) v jedné vsi neznamená to, že se zde musely narodit i všechny ostatní děti či dokonce rodič sám. Rodiče totiž mohly mít některé dětí v místě bydliště manželčiných rodičů, další děti v místě manželových rodičů a další děti např. v rodné chalupě prarodičů ve vedlejší či úplně jiné vsi.

 

  • Dávejte také POZOR NA TO, nejsou-li třeba matriční knihy (např.) narozených členěny po obcích, tedy: jedna matriční kniha obsahuje např. 5 obcí, zápisy narozených dětí, jsou tedy členěny podle těchto obcí. Např.: str. 1-100 ves Novákovice, str. 101-250 ves Otrokovice atd. atd.

Častou chybou v bádání je totiž to, že si nevšimneme, že když hledáme dítě narozené cca roku 1800 a hledáme tedy na začátku knihy, kde hledaného předka nenajdeme, nehledáme již dál. Jenže na začátku knihy můžou být zápisy z jiné obce a náš předek může být zapsán v jedné z dalších obcí v knize. Zkusme pak projít obce, které se v našem rodu vyskytly nebo obce, ze kterých pochází kmotři či svědci. Při nejhorším budeme muset projít celou knihu (farnost), tedy všech 5 obcí (přinejlepší variantě, při té horší můžeme hledat i ve 20 či více obcích).

  • SPOLÉHÁME SE PŘÍLIŠ NA INDEXY. To je další chyba. Pokud matriční kniha má index (abecední jmenný seznam, většinou na konci knihy či zvlášť) je to samozřejmě obrovský pomocník při bádání a ušetří nám hodně času. Ale právě v situaci, kdy se nám naši předci ztrácí nebo nevíme kudy kam. Když chledaného předka v indexu nenajdeme zkuste pár těchto rad:
  1. Pokud příjmení vašeho předka začíná např. na písmeno “K” zkuste hledat pod písmenem “C” (či třeba i pod “G”). Příklad: příjmení Gojiš mohlo být zapisovatelem do matrik zapisováno v různých variantách: Gojiš, Kojiš, Coish, atd.
  2. Ověřte si, že uvedený index jmen v knize se opravdu týká celého uváděného období pro danou knihu. Příklad: matriční kniha narozených se týká období 1800-1890, ale index v ní je jen pro období 1850-1890. Atp.

 

Těch důvodů je samozřejmě víc. Podrobněji se jimi zabývám v e-booku -Co dělat, když nevím, jak dál? Ten je bonusem zdarma k e-knize Rodokmen pomocí internetu.

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
12 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jirka Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jirka
Host
Jirka

a) potřebu pozornosti poznámkám na okraji mohu jen potvrdit příkladem – v KN cca roku 1780 byla u našeho předka poznámka o vystavení kopie rodného listu v roce 1939 (neblaze proslulá nutnost státních zaměstnanců včetně třeba řidičů městských tramvají) dokládat nežidovský původ). Podobná poznámka na zápise o generaci dříve mi spolu s dalšími indiciemi pomohla zvolit mezi několika otci stejného jména i příjmení z téže obce. Což je pohříchu problém dost častý – a to dokonce i v domě stejného čísla. V této souvislosti jsem se však zatím ještě nerozhodl, zda je lepší ukládat snímky z matrik nebo jejich části… Číst vice »